Błędy restauracji na Facebooku – 7 największych

💪

Ile razy słyszałaś/eś już, że “na Facebooku musisz zamieszczać ładne zdjęcia i chwytliwe, angażujące treści”? Tak, rzeczywiście – to podstawa. Ale oprócz tego jest też kilka rzeczy, które ty, jako właściciel/ka restauracji czy kawiarni, możesz samodzielnie zmienić i sprawić, że twoje miejsce przyciągnie więcej gości.

Poniżej znajdziesz 7 podstawowych, a zarazem największych błędów, które popełniane są przy prowadzeniu fanpage’a na Facebooku.  Ile z nich jesteś w stanie poprawić?  

1. Brak zakładki “menu”

To podstawowy błąd na stronach kawiarni i restauracji. Klient/ka chce wiedzieć, czy zje u ciebie śniadanie, przekąsi coś małego do piwa, czy też wypije swoje ulubione Flat White. Oprócz tego, chce być przygotowany/a na to, ile zapłaci. Niekoniecznie jest tak, że nie przyjdzie do drogiej kawiarni. Woli jednak wiedzieć przed dotarciem na miejsce niż potem się rozczarować, narzekać i więcej nie wrócić.
Co więcej, co można zaobserwować na grupach na Facebooku związanych z restauracjami, klienci/tki często  pytają o konkretne danie, , na które mają ochotę. Daj im tę przyjemność i pomóż w znalezieniu miejsca, w którym skosztują tego, czego szukają.

Zapytanie na jednej z grup dotyczących polecanych restauracji.

*Pamiętaj: aby dodać zakładkę “menu”, w ustawieniach twojego fanpage’a strona musi widnieć jako Restauracja lub Kawiarnia. Możesz to zmienić w każdym momencie.
To bardzo proste, podążaj za tą wskazówką:
 Ustawienia > Informacje o stronie > Kategorie 

Gdy twoja strona została zapisana jako Restauracja/Kawiarnia możesz już dodać zakładkę “menu”. Aby to zrobić, najpierw wejdź w “Informacje” (tę zakładkę znajdziesz na twoim fanpage’u po lewej stronie, pod avatarem). Prawie na samym dole pojawi się opcja “Dodaj menu”.

Nie zapomnij też o tym, aby przygotować sobie menu w wersji .pdf, bo w takim formacie najlepiej je załadować. Zostaw sobie także oryginalną, edytowalną wersję menu na komputerze – w razie konieczności naniesienia zmian. 😉
Możesz także dodać menu jako zdjęcie, ale nie rekomendujemy takiego rozwiązania.

PRO TIP: dobrym pomysłem jest przeniesienie tej zakładki wysoko – druga czy trzecia pozycja w lewym pasku na twojej stronie będzie idealna. Pojawi się wówczas w zakładkach na fanpage’u pod avatarem, bez konieczności rozwijania całego paska z zakładkami.

Aby to zrobić, wystarczy tylko przeciągnąć belkę “menu”. W tym celu wejdź w “Ustawienia” , kliknij “Szablony i karty”, zjedź na sam dół , znajdź zakładkę “menu” i przesuń ją w górę.

2. Nieregularne posty

To prawdziwa zmora, kiedy posty na Facebooku pojawiają się głównie na święta i jakieś większe okazje. Wówczas potencjalny klient/ka nawet nie wie, czy twoja knajpa jeszcze istnieje! Dodatkowo, nikt nie polubi twojego fanpage’a jeśli jest on nieaktualny, a ostatni wpis pojawił się… kilka miesięcy temu.


Niestety, nie ma złotego środka co do tego, ile postów w ciągu tygodnia powinno się publikować. Zależy to od bardzo wielu czynników. Na początek spróbuj publikować 2/3 posty tygodniowo i zobacz, jakie buduje to zasięgi. Przydatna w tym będzie także zakładka “Statystyki“, którą znajdziesz w panelu nad zdjęciem w tle.


Możesz z niej wyczytać m.in. o której godzinie i w jakie dni najlepiej publikować, aby posty osiągały największe zasięgi.

3. Brak odpowiedzi na komentarze

Interakcja z klientami to podstawa. Boisz się odpowiadać na negatywne komentarze? Musisz nauczyć się, że  odpowiadasz dla pozostałych osób, które to czytają , a niekoniecznie dla tej, która to napisała – ona prawdopodobnie ma już wyrobioną opinię na temat twojej marki.
To właśnie wszystkim tym pozostałym możesz pomóc dopiero ją wyrobić 😉

Co więcej, brak odpowiedzi na komentarze Facebook negatywnie ocenia pod względem zaangażowania, a co za tym idzie – w jego opinii po prostu robisz nieciekawe rzeczy. A przecież to nieprawda, prawda? 😉

PRO TIP: Staraj się wymusić na osobie komentującej dodanie kolejnego komentarza. Jak? Na przykład poprzez zadanie jej pytania!

Więcej o tym, jak odpowiadać na komentarze, przeczytasz tutaj.

4. Brak możliwości zamawiania jedzenia/zarezerwowania stolika

Dlaczego robisz to sobie i swoim gościom? To najszybsza, najpewniejsza i najdogodniejsza forma nie tylko dla twoich klientów/tek, ale także dla ciebie.

Ile razy było tak, że osoba, która przyjmowała zamówienie telefonicznie, wpisała 3 pizze, a pan/i twierdzi, że zamawiał/a cztery? Wtedy pierwsze co robisz, to pytasz, kto przyjmował zamówienie, prawda? I nagle nikt się nie zgłasza… Możliwość zamawiania na Facebooku daje ci informacje, kto przyjął zamówienie oraz kto, co i w jakich ilościach zamówił. W momencie, gdy nabywca stwierdzi, że to, co otrzymał jest niezgodne z zamówieniem, zawsze masz podkładkę, że właśnie takie złożył.

Profil na Facebooku służy także, a może nawet przede wszystkim, do kontaktu z klientami/tkami. Portal ten nie daje nam jednak możliwości zaznaczenia, że zamówienia są przyjmowane jedynie telefonicznie. To spore utrudnienie, szczególnie dla młodych ludzi, którzy nie traktują telefonu wyłącznie jako narzędzia do wykonywania połączeń. Najpierw SMS-y wyparły rozmowy telefoniczne, a potem Messenger wyparł SMS-y.
Najgorszą sytuacją z możliwych jest to, jak klient napisze z prośbą o rezerwację stolika, jest zadowolony, że wszystko udało mu się załatwić, a restauracja po kilku godzinach odpisuje… “W celu dokonania rezerwacji prosimy o kontakt telefoniczny”.

PRO TIP: Rozumiemy, że Facebookiem może zajmować się ktoś inny, np. firma zewnętrzna, ale to nie znaczy, że nie można tego rozwiązać np. wspólnym plikiem w Google Docs lub po prostu przesłaniem wiadomości do odpowiedniej osoby. Starajmy się skracać klientom/tkom drogę dotarcia do naszej restauracji tak bardzo, jak to możliwe.

5. Trzymanie się jednego typu postów

Na początku każdego tygodnia wrzucasz nowe zestawy lunchowe, a pod koniec zdjęcie piwa z życzeniami udanego weekendu? Każdemu by się znudziło. Facebook daje mnóstwo możliwości! Zrób konkurs, ankietę, wydarzenie! Możliwości jest tyle, co pomysłów w twojej głowie! Zobaczysz, jak chętnie twoi obserwatorzy zareagują na nową formę postów!

Przykład ankiety pytającej o preferencje alkoholowe

6. Avatar oraz zdjęcie w tle

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że te zdjęcia mają swoje konkretne wymiary. Niektórzy po prostu wrzucają “coś” jako zdjęcie w tle. To “coś” się rozjeżdża i efekt jest… opłakany.

Logo twojej knajpy to coś, co zawsze dobrze sprawdza się jako avatar.
W zdjęciu w tle możesz opublikować wnętrze, flagowe danie, swoich pracowników czy zmontować proste video z kilku zdjęć. Pamiętaj, że spora część twoich klientów/tek przegląda Facebooka na telefonie. Upewnij się, że tło, które wrzuciłeś/aś dobrze wyświetla się również na smartfonie. W tym celu, napisy i ważne elementy umieść na środku zdjęcia.

 Wymiary, które rekomenduje Facebook: 
Avatar: 170x170px
Zdjęcie w tle: 820x360px
Video w tle: powinno trwać od 20 do 90 sekund, wymiary powinny być co najmniej 820 x 312 (optymalnie 820 x 462)

PRO TIP: Darmowy program internetowy Canva.com oferuje właśnie takie rozdzielczości, jakie potrzebne są do wykonania np. zdjęcia w tle. Napisy i ikony możesz zatem nałożyć na swoje zdjęcie właśnie za pomocą tego programu.

Przykład zbyt małego, rozciągniętego i niedopasowanego zdjęcia w tle

7. Brak informacji na temat godzin otwarcia

Nie podajesz na Facebooku godzin otwarcia i zamknięcia swojej restauracji/kawiarni? Koniecznie uzupełnij te dane! Twój klient/ka pierwsze, co zrobi po ustaleniu miejsca spotkania ze znajomymi, to sprawdzi twój lokal na Facebooku. Oprócz 6 powyższych rzeczy, na które zwróci uwagę, zainteresuje się również tym od lub do której otwarta jest twoja knajpa. Szczególnie, jeśli wybiera się na śniadanie, poranną kawę lub na wieczorne piwo.

UWAGA: na Facebooku możesz zaznaczyć ręcznie, w które dni restauracja jest czynna oraz wpisać różne godziny. Pamiętaj, aby zaznaczyć, jeśli twoja kawiarnia jest nieczynna w poniedziałek, a w weekendy otwarta od późniejszej godziny!

Aby dodać godziny otwarcia wejdź w Ustawienia > Informacje o stronie

I jak? Która z tych wskazówek okazała się dla ciebie najmniej oczywista? Zależało nam na tym, aby w tekście zawrzeć zmiany, które możesz wprowadzić samodzielnie w jeden czy dwa wieczory,  bez dodatkowych nakładów pieniężnych . Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać cię do wdrożenia kilku drobnych ulepszeń, które pozytywnie wpłyną na ocenę twojego fanpage’a przez konsumentów, a co za tym idzie – sprawią, że w twoim lokalu pojawi się więcej gości!

Leave a Reply