Konkurs na Facebooku – co powinieneś/powinnaś wiedzieć zanim go zorganizujesz

💪

Konkursy na Facebooku to temat, który zawsze budzi spore zainteresowanie. Wydaje się, że to dobra forma promocji (w niektórych przypadkach – owszem), dlatego wielu restauratorów sięga właśnie po ten rodzaj urozmaicenia profilu swojej restauracji. Taki konkurs warto jednak zaplanować z wyprzedzeniem i wpisać go w harmonogram publikacji. Pomysły na to, jak stworzyć taki harmonogram, znajdziecie w naszym tekście na blogu – Jak przygotować harmonogram publikacji? – pobierz gotowy.

Z konkursami jest jednak jak z prawem, którego nieznajomość szkodzi. 

Przeprowadzenie konkursu, który jest niezgodny z polskim prawem
i zasadami Facebooka może bowiem przynieść więcej problemów niż korzyści, dlatego warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, czy popełniasz te błędy.

WYBIERZ SOBIE CEL

Brzmi absurdalnie? Otóż nie.
Od celu zależeć będzie nagroda i forma konkursu.

Zastanów się, czy chcesz dotrzeć z konkursem do nowych Gości, docenić tych, którzy są stałymi bywalcami w Twoim lokalu, czy raczej poinformować obserwujących o nowej ofercie lub dowiedzieć się o ich preferencjach? 

REGULAMIN

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy – regulamin. Każdy konkurs, który przeprowadzasz na profilu restauracji, kawiarni, pubu – musi go posiadać. Musi być ogólnodostępny i podpięty do wpisu konkursowego. 

A co powinno się w nim znajdować? 

Przede wszystkim:

  • kto jest organizatorem konkursu,
  • od kiedy do kiedy trwa konkurs,
  • kto może wziąć udział w konkursie (konkursy zwykle kierowane są do osób powyżej 18 roku życia. Jeśli jednak chcesz zorganizować konkurs dla młodszych użytkowników Facebooka – muszą mieć oni zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Pamiętaj, że w konkursach mogą natomiast wziąć udział jedynie osoby, które ukończyły 13 lat.
    Co ważne, jeżeli dopuszczasz w swoim konkursie wysyłkę nagrody – upewnij się, że wpisałeś/aś w regulamin, że osoba musi zamieszkiwać na terenie Polski. Wysyłka za granicę może Cię sporo kosztować.
  • zasady ogólne – czyli co należy zrobić, aby wygrać. W tym punkcie powinna znaleźć się prosta, ale dokładna instrukcja, jakie kroki trzeba wykonać, aby spełnić warunki konkursowe i być branym pod uwagę przy wybieraniu zwycięzcy.
  • nagrody – co jest do wygrania (z rozpisaniem, jaka nagroda, za które miejsce), w jaki sposób można odebrać, do kiedy wykorzystać (w przypadku np. vouchera). W regulaminie warto również zastrzec, że „nie można przekazywać nagród osobom trzecim” czy „wymienić nagrody na jej równowartość pieniężną”.
  • bardzo ważne: odpowiedzialność Facebooka. Regulamin Facebooka zastrzega, że w regulaminie konkursowym należy dodać zapis: Facebook.com nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek działania związane z organizacją konkursu na łamach serwisu. 

ZACHĘCANIE DO UDOSTĘPNIANIA/TAGOWANIA

Przede wszystkim, wróć do celu Twojego konkursu i zastanów się, czy warto. 

Tym sposobem możesz zwiększyć świadomość użytkowników Facebooka na temat swojej marki, z drugiej strony istnieje jednak ryzyko, że poprzez takie działania przyciągniesz typowych “konkursowiczów”, czyli osoby, które biorą udział w tego typu akcjach jedynie po to, by coś wygrać.

Pamiętaj także, że napisanie “udostępnij” czy “oznacz znajomych” jest nielegalne. Możesz jednak poprosić o udostępnienie czy oznaczenie znajomych – wszystko zależy od tego, jak sformułujesz zdanie.

NIECH LOS SIĘ UŚMIECHA, ALE TY NIE LOSUJ

Jeżeli wiesz, to dobrze, jeśli nie – należy odrobić zaległą lekcję z polskiego prawa. 

Jeżeli Twój konkurs będzie loterią, to będziesz podlegał/a ustawie o grach hazardowych. Niniejszy akt prawny reguluje wszystkie sytuacje, w których wygrana jest przypadkiem. 

Jeżeli zdecydujesz się jednak na przeprowadzenie loterii, obowiązkowe jest spełnienie kilku wymogów formalnych:

  • przede wszystkim musisz uiścić opłatę w wysokości 10% od wartości nagród brutto,
  • złożyć wniosek o zezwolenie na przeprowadzenie loterii do Izby Celnej,
  • nad takim konkursem opiekę sprawować musi osoba, która posiada specjalne Świadectwo Ministra Finansów.

Jeżeli powyższe punkty nie zostaną spełnione, loteria będzie nielegalna,
a także stanie się przestępstwem skarbowym. Wówczas do odpowiedzialności (kara pieniężna) pociągnięty zostanie nie tylko organizator, ale także uczestnik.

ZADANIE – KREATYWNE, NIE-ANGAŻUJĄCE

Jeżeli zadanie konkursowe będzie zbyt trudne, czyli próg wejścia wysoki – nie spodziewaj się, że weźmie w nim udział dużo osób. Jeżeli nie chcemy zrobić konkursu-loterii, to zadanie musi być kreatywne, ale… bez przesady. 

Oto kilka przykładów kreatywnych konkursów zorganizowanych na Facebooku, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – więcej znajdziesz w naszym artykule “Konkurs na Facebooku – 15 konkretnych pomysłów [POBIERZ ZA DARMO]”.

  • ciekawy konkurs zorganizowany na profilu restauracji gruzińskiej -wykreślanka. Zadaniem konkursowym było odnalezienie ukrytych słów oraz dopisanie jednego, który najbardziej kojarzy się z restauracją (element kreatywny).
  • konkurs znanej poznańskiej cukierni. Do wygrania były 3 torty. Osoby biorące udział miały za zadanie wymyślić nazwę dla tortu ślubnego (widniejącego na zdjęciu konkursowym). Nazwa została później umieszczona w katalogu tortów ślubnych.
  • grecka restauracja YGREK i konkurs-krzyżówka. Ciekawy pomysł lecz nieco bardziej angażujący. Aby wziąć udział w konkursie należało
    z podanych liter ułożyć słowa, a ze słów – zdanie. Nagrodą był voucher o wartości 100 zł do wykorzystania w restauracji.

NAGRODA

Wreszcie słów kilka o punkcie, który najbardziej interesuje Twoich obserwatorów. Pozostawiłyśmy go na koniec, ale to wcale nie znaczy, że powinieneś/powinnaś potraktować go z mniejszym priorytetem.

To właśnie głównie od nagrody zależy, czy ktoś zdecyduje się wziąć udział w Twoim konkursie. Im bardziej wartościowa, tym będzie się on cieszył większym zainteresowaniem.

Z doświadczenia wiemy, że dobrym pomysłem jest zaproponowanie nagrody dla każdego, np. -10% na następne zamówienie dla każdego, kto weźmie udział w konkursie. 

Najgorsze, co można zrobić, to wybrać nagrodę, która będzie wymuszała zakup np. innego produktu. Dobrym przykładem na ŹLE wybraną nagrodę jest np. darmowe piwo do dania głównego. Dobrym pomysłem jest natomiast zaproponowanie czegoś zupełnie za darmo. Sporym powodzeniem cieszą się np. vouchery do wykorzystania w restauracji,
2 dania za darmo, uczta dla dwojga za darmo. To sprawia, że osoba, która wygra naprawdę poczuje się wygraną! Warto też spojrzeć na to w nieco bardziej marketingowo-psychologiczny sposób – dając komuś coś za darmo, mamy ogromne szanse, że osoba ta poleci nasz lokal znajomym. 

Jak widać, konkurs na Facebooku to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Bardzo łatwo można popełnić błąd, który sporo nas będzie kosztować. Mamy jednak nadzieję, że zwracając uwagę w tym artykule na kilka newralgicznych punktów, będzie Wam łatwiej poprawnie go zorganizować! 

One Comment Add yours

Leave a Reply