Ludzie, którzy prowadzą profile w social media, dzielą się na dwie grupy: tych, którzy sumiennie prowadzą harmonogram publikacji i tych, którzy dodają posty spontanicznie (co nie oznacza, że nie mają wypracowanej strategii). To jest jak z kupowaniem kalendarza podręcznego – niektórym doskonale służy przez cały rok, inni w styczniu wpisują urodziny najbliższych i na tym się kończy – pozostałe kartki planera pozostawiają niezapisane.
Napiszemy więc wprost: jeśli nie jesteś typem osoby, która lubi planować, zapisuje sobie informacje, tworzy tabele, notatki i listy – nie czytaj tego artykułu. Szkoda twojego czasu, bo harmonogram w twoim przypadku po prostu się nie sprawdzi! Zachęcamy cię natomiast do zapoznania się z pozostałymi naszymi treściami, które poruszają inne aspekty marketingu gastronomii. Znajdziesz je tutaj.Czym jest harmonogram publikacji w Social Media?
Krótko wyjaśniamy: to plan publikacji postów, które w najbliższym czasie pojawią się na Facebooku czy Instagramie twojej restauracji . W zależności od preferencji, zaznaczasz w nim, jaki i kiedy post zostanie opublikowany, kto jest jego autorem/ką, w razie potrzeby oddajesz też swoje uwagi. Czy da się prowadzić profil bez harmonogramu? Oczywiście, że tak! My jednak postaramy się pokazać ci, jak wiele korzyści płynie z jego uzupełniania.

Przygotowałyśmy dla ciebie gotowy harmonogram , który jest dedykowany lokalom gastronomicznym. Skupiłyśmy się w nim na Facebooku, ale bez obaw – bez problemu możesz dostosować go także na potrzeby Instagrama.
Jak działa nasz harmonogram?
W bardzo prosty i sprawdzony przez nas sposób! Jak zawsze w naszych artykułach – pokażemy ci go na przykładzie.
Powyższa grafika przedstawia jeden, przykładowy post, wpisany w część (dalszą znajdziesz poniżej) harmonogramu. Zacznijmy od góry, od pierwszego wersu.
DATA – tutaj wpisz planowaną datę publikacji twojego postu
GODZINA – a tutaj planowaną godzinę publikacji
TEMAT – kolorem (zgodnie z legendą poniżej) zaznacz, czego dotyczy dany post. My proponujemy 7 kategorii, ale oczywiście możesz wpisać własne. Jeśli nie masz doświadczenia w tym zakresie, polecamy na początku skorzystać z naszych propozycji.

Poniżej znajdziesz krótkie wyjaśnienie, co według naszych kryteriów kryje się pod każdym z tematów.
MENU – to publikacje, które dotyczą dań z twojego menu, czyli wszystkie posty, w których prezentujesz serwowane u ciebie potrawy/napoje,,
PROMOCJA – jeśli piszesz o rabatach, czy zniżkach np. na lunch – oznacz te treści kolorem fioletowym,
WYNOS – tutaj mamy na myśli posty o tym, że klienci i klientki mogą zamówić twoje dania na wynos/ z opcją dowozu,
INFORMACJA – to posty informacyjne, a więc np. godziny otwarcia twojej restauracji, czy zasady rezerwacji,
PRACOWNICY – treści związane z osobami, które u ciebie pracują, czyli np. zdjęcie ekipy podczas pracy,
RESTAURACJA – to informacje o twoim lokalu, takie jak np. geneza jej powstania, nowy wystrój, czy 2 rocznica otwarcia,
GOŚCIE – wszystko, co dotyczy twoich klientów i klientek, czyli np. publikacja ich zdjęć, czy opinii,
INNE – pozostałe treści, których nie jesteś w stanie dopasować do powyższych kategorii.
Kolejna kolumna to TYP . Podobnie, jak w przypadku tematu, go też oznaczaj kolorem (legendę znajdziesz powyżej). Typ to po prostu rodzaj posta. Proponujemy Ci 11 typów: zdjęcie, grafika, link (np. do YouTube), wideo (wrzucone bezpośrednio na Facebooka), Boomerang, sam tekst, ankieta, album gif, kilka zdjęć, wydarzenie i nagranie LIVE. Oczywiście, jeśli korzystasz jeszcze z innej formy publikacji – śmiało możesz dodać coś od siebie.
Czas na kolejną część harmonogramu, której wyjaśnienie znajdziesz poniżej.

AUTOR/KA – kolumna przydatna jedynie w przypadku, kiedy profil prowadzi więcej niż jedna osoba. Jeśli robisz to samodzielnie, usuń ją,
SPONSOROWANY – jeśli planujesz sponsorować dany post, wpisz TAK. Jeśli nie masz zamiaru promować go płatnie, wpisz NIE.
WYNIKI – to sekcja, którą uzupełniasz już po publikacji danego posta. Po lewej stronie wpisz liczbę lajków oraz komentarzy, jaką uzyskał dany post. Po prawej natomiast zasięg.
NOTATKI – ostatnia kolumna harmonogramu to miejsce na twoje zapiski.
Przygotowany przez nas harmonogram zakłada 7 postów w tygodniu – możesz tę liczbę odpowiednio zmodyfikować, usuwając zbędne wiersze. Na samym dole strony znajdziesz 4 zakładki – w każdej z nich harmonogram na nowy tydzień.

Na dole harmonogramu umieściłyśmy dla ciebie niespodziankę – zebrałyśmy w jednym miejscu linki do programów i stron, które mogą być przydatne przy tworzeniu postów. Mamy nadzieję, że się przydadzą! W wierszu MÓJ FONT możesz natomiast zapisać sobie nazwę fontu, który umieszczasz na grafikach i jego wielkość – używanie tego samego fontu jest bardzo ważne, aby zachować spójność publikowanych przez ciebie grafik.
Dlaczego warto prowadzić harmonogram?
Tak naprawdę spełnia kilka funkcji, z których najważniejsze to:
1. Pomoc w realizacji strategii – jeśli ustalisz, że publikujesz 3 posty w tygodniu, z czego jeden zawsze będzie dotyczył twojego menu – z przejrzystym harmonogramem będzie ci po prostu łatwiej tego pilnować.
2. Unikanie monotonii – używając kolorów, możesz w bardzo prosty sposób sprawdzić, jaki typ postów i ich tematyka dominują na twoim profilu na przestrzeni nawet kilku tygodni. Możesz więc łatwo to kontrolować i unikać monotonii.
3. Możesz wykorzystać go do analizy wyników – w klarowny sposób widzisz, które treści cieszą się większą popularnością wśród twojej społeczności, a których lepiej unikać.
4. Ułatwia analizę najlepszej godziny publikacji – jeśli cały czas nie masz pewności, kiedy najlepiej dodawać posty, eksperymentuj (raz publikuj o 11 rano, raz o 21 wieczorem) i po pewnym czasie sprawdź, która godzina jest najlepsza na przekazywanie twoich treści.
5. To doskonały plik do przekazania – nigdy nie wiesz, jak potoczy się twoja przygoda z social media – być może nadejdzie dzień, że prowadzonym przez ciebie profilem zajmie się inna osoba. A może już teraz myślisz o tym, żeby zlecić prowadzenie profilu swojego lokalu specjaliście lub specjalistce od mediów społecznościowych? Taki harmonogram będzie dla tej osoby jak skarb – pomoże jej w analizie twoich dotychczasowych działań. Wiemy, co mówimy, bo same się tym zajmujemy. Jeśli chcesz powierzyć nam profil swojego lokalu, napisz:
6. Pomoc przy współpracy z grafikiem/czką – jeśli współpracujesz z kimś, kto tworzy dla ciebie grafiki do postów – zaproponuj mu/jej pracę z harmonogramem! Taka osoba wie wówczas, o czym będzie post i co najważniejsze – na kiedy grafika musi być gotowa. To na pewno ułatwi komunikację między wami.
7. Pomaga roboczo zapisywać pomysły na posty – klient podsunął ci dobry pomysł na post i zastanawiasz się, gdzie go zapisać, żeby nie zapomnieć? Wrzuć go w harmonogram!
8. Posiada dużo możliwości modyfikacji – jeśli spodoba ci się idea harmonogramu, możesz go dowolnie dostosowywać. Wystarczy, że zostawisz koncept, zastąpisz treści i z powodzeniem możesz z niego korzystać np. przy planowaniu kampanii Facebook Ads.
Taki harmonogram początkowo może stanowić dla ciebie małe wyzwanie, ale zaufaj nam – po tygodniu pracy z nim do wszystkiego przywykniesz. A kiedy po 3 miesiącach publikacji zobaczysz kolorowe, wypełnione rubryczki, z których będziesz mógł/mogła wyciągnąć sporo danych – satysfakcja gwarantowana.
super tekst i proste wyjasnienie, ktore szukałam od dawna 🙂 czy moge prosic o harmonogram? Pozdrawiam!
bardzo ciekawe podejscie
Monika, dziękujemy za te miłe słowa. Mamy nadzieję, że nasz harmonogram Ci się przydał. 🙂