Trendy 2019 roku, które pomogą przyciągnąć gości do twojej restau­racji

💪

O czym dyskutuje się w branży gastronomicznej? Co przewija się na forach, w facebookowych grupach? Gdzie warto pokazać swój lokal? Odrobiłyśmy za ciebie zadanie domowe i niczym w prasówce zebrałyśmy w jednym miejscu wszystkie kwestie, na które powinno się zwrócić uwagę. Oczywiście, nie chodzi nam o to, żeby ślepo podążać za nowinkami i wprowadzać coś wbrew sobie. Zapoznaj się z poniższymi propozycjami, przemyśl, jak mądrze i świadomie wprowadzić je do twojego biznesu i co najważniejsze – w jaki sposób zaprezentować twoje rozwiązania wirtualnej społeczności.  Zapoznaj się z poniższymi propozycjami, przemyśl, jak mądrze i świadomie wprowadzić je do twojego biznesu i co najważniejsze – w jaki sposób zaprezentować twoje rozwiązania wirtualnej społeczności.  

1. Less waste, czyli ograniczanie odpadów

Na czym polega less waste? Jest to dość szerokie zagadnienie, niemniej jednak w kontekście restauracji, najbardziej odnosi się do rezygnacji z rzeczy, które są jednorazowego użytku i których nie potrzebujemy na rzecz tych, które można wykorzystać ponownie. Co konkretnie możesz zrobić, będąc właścicielem/ką restauracji, pubu, czy kawiarni? Sposobów jest mnóstwo, ale do najprostszych z nich (bardzo dobrych na start!) na pewno zaliczyć można:

1) rezygnację z plastikowych słomek na rzecz metalowych, makaronowych, bambusowych lub papierowych – dużo lepszych dla środowiska,
2) włączenie się do akcji #zwłasnymkubkiem, której celem jest ograniczenie zużycia jednorazowych kubków. Jeśli sprzedajesz kawę na wynos, dołączając do akcji, zachęcasz kupujące u ciebie osoby do tego, aby przyszły do twojego lokalu z wielorazowym kubkiem (np. termicznym), do którego ty nalewasz wybrany napój.

Ruch zero i less waste, oprócz pozytywnego wpływu na środowisko, ma także bardzo duży potencjał w Internecie, co może pozytywnie wpłynąć na wizerunek twojego lokalu. Każdą, nawet najmniejszą zmianę, komunikuj w swoich kanałach Social Media. Taki post na pewno nikogo nie zniechęci do twojego miejsca – może jedynie przyciągnąć tych, którzy docenią twój wkład w ochronę naszej planety.
Zapewniamy cię, że twoi klienci i klientki dużo chętniej pochwalą się na Instagramie zdjęciem lemoniady z metalową słomką niż z tą w tradycyjnym wydaniu. Jest to teraz po prostu… modne. I nie bójmy się tego słowa, bo to moda w szczytnym celu!

Logotypy wspomnianych przez nas akcji

Nie czekaj! Zacznij działać już dziś.
Tutaj możesz zgłosić swój lokal do inicjatywy ,,Tu pijesz bez słomki”.
A tutaj do akcji ,,Z własnym kubkiem”.

2. Dog friendly – lokal przyjazny psom

Kolejne anglojęzyczne określenie, pod którym nie kryje się nic innego, jak to, że do miejsca ,,dog friendly” można przyjść z psem.

Jeśli masz wątpliwości, czy twoja społeczność uzna to za dobry pomysł – zapytaj ją! Napisz szczery post o tym, że się wahasz i chcesz poznać ich opinię. Nie tylko pokażesz im, że ich zdanie jest dla ciebie ważne, ale otrzymasz także cenne informacje o swoich klientach i klientkach. Jak bycie miejscem ,,dog friendly” przekuć na widoczność w Internecie i Social Media? My zwierzęta nazywamy ,,łapaczami lajków”, czyli treściami, które zazwyczaj cieszą się większą popularnością niż standardowy post. Odwiedził cię uroczy czworonóg? Świetnie! Zapytaj właściciela/kę o zgodę, pstryknij zdjęcie i pochwal się tym na profilu swojej restauracji, koniecznie wspominając, że zwierzęta są w twojej knajpie mile widziane. W Internecie funkcjonuje też kilka stron, które skupiają miejsca przyjazne psom – obecność twojej restauracji w tym gronie to zawsze wartość dodana.

Przykładową stronę, na której możesz zgłosić swój lokal, znajdziesz tutaj.
A tutaj mapa miejsc dog friendly w całej Polsce.

3. Kranówka jest super!

Coś, co w wielu krajach jest powszechne, w Polsce nadal bardzo rzadko spotykane – darmowa woda z kranu. To kolejny sposób do pokazania twojej restauracji w Internecie. Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych trendów, ten także doczekał się oficjalnej strony.

Takie naklejki mogą niebawem pojawić się na witrynie twojej restauracji!

Kupuj więc dzbanek (z filtrem lub bez) i zarejestruj swoją knajpę na tej stronie.

4. Wege opcje – pochwal się, że je masz!

Oczywiście, nic na siłę. Nie nakłaniamy cię do wprowadzenia opcji wegańskich i wegetariańskich – ty najlepiej wiesz, na jakich składnikach ma bazować twoja kuchnia. Ten wpis ma na celu jedynie przekonanie cię do tego, abyś wprost komunikował/a, jeśli takie opcje znajdują się w twoim menu. Co jakiś czas dodaj post o tym, że osoby, które np. nie jedzą mięsa, także znajdą coś dla siebie.

5. Włączaj się w akcje!

Charytatywne, społeczne, oddolne – pokaż, że twoja restauracja jest im przychylna! Dobrym przykładem jest tutaj akcja ,,Darmowe posiłki dla wolontariuszy WOŚP”, zrzeszająca miejsca, które w dniu styczniowego finału oferują dla wolontariuszy i wolontariuszek coś darmowego – najczęściej rozgrzewającą herbatę, kawę, czy zupę. Oczywiście, ta inicjatywa ma jedynie posłużyć ci jako inspiracja, możesz wyszukać podobne lub, do czego bardzo mocno zachęcamy, rozpocząć swoją autorską!

Zdjęcie dziewczyn pochodzi ze strony ww.wosp.org.pl.

Tutaj znajduje się lista miejsc uczestniczących w akcji WOŚP. Może twoja restauracja dołączy do nich w styczniu 2020 roku?

6. Masz klientów i… klientki!

Choć zdecydowanie nie jest to trend, postanowiłyśmy zwrócić waszą uwagę na jeszcze jeden aspekt – używanie męskiej i damskiej formy. Często widzimy w postach określenia: ,,nasz klient, nasz pan”, czy też ,,drodzy klienci” – a co z klientkami? Staraj się używać zarówno męskich, jak i damskich końcówek. Damska część twojej społeczności na pewno doceni, że nie została pominięta w twojej narracji. Posty na Facebooku i Instagramie są zazwyczaj krótkie, więc nie powinno przysporzyć ci to trudności, a na pewno zostanie zauważone.

Skoro w Internecie pojawia się coraz więcej miejsc, które zbierają knajpy włączające się w dane akcje, może to oznaczać tylko jedno – jest na to zapotrzebowanie, bo ludzie zwyczajnie takich miejsc szukają. Dlaczego więc tego nie wykorzystać i sprawić, że twoja restauracja będzie bardziej widoczna, jednocześnie robiąc wiele dobrego?  Dlaczego więc tego nie wykorzystać i sprawić, że twoja restauracja będzie bardziej widoczna, jednocześnie robiąc wiele dobrego? 

Leave a Reply